İçeriğe git


- - - - -

TAHLIYE DAVALARI


Bu konuya 5 yanıt gönderildi

#1 DuRaN80

DuRaN80

  KIdemli Usta

 • Super Moderator
 • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
 • 1.554 İleti

Yazma tarihi: 26 Ağustos 2006 - 07:03 ÖÖ

ahliye davalari Basit yargilama usulüne tabidir. Süresinde cevap verme zorunlulugu yoktur.


KIRA SÖZLESMESI SEKLI VE ISPATI:Kira sözlesmesinde Belirli bir sekil sarti yoktur. Kira sözlesmesinin varliginin ispat külfeti davaciya aittir. Eger sözlesme noter huzurunda, hele bir de yazili yapilmamis ve ve yillik kira gelir toplami HUMK 288.maddesi geregince 40 milyonu asiyor ise tanik dinlenmesi de mümkün degildir. Bu durumda hersey "Davalinin vicdanina kalmis" oluyor ki ancak karsi tarafa yemin teklif etmek suretiyle davalinin kiracisi olup-olmadigi belirlenmelidir.
Kira sözlesmesinde üç konunun ispat edilmesi gerekir:1-Kira Bedelinin Miktari 2-Baslangiç Tarihi 3- Süresi
*Kira bedeli HUMK 288.maddesi geregince 40 milyonu asiyor ise tanik dinleme yasagi söz konusudur.Ancak:
*Yazili sözlesmeye karsi kira baslangiç tarihinin aksi tanikla ispat olunamaz.
*Sözlü akitte kira süresi ve baslangici hususunda her zaman taraflarin tanik dinletmesi mümkündür. Kira baslangici Elektrik,su,dogal gaz aboneligi var ise bu kurumlardan sorulmak sureti ile ögrenilebilir.
*Tapu kütügüne verilen kira akdi serhi yeni maliki de baglar.
*Kira parasi sözlesmede belirli bir ödeme yeri belirtilmemis ise kural olarak alacaklinin ayaginda ödenmesi gerekli borçlardandir. Kiraci kira borcunu usulünce alacaklinin ayagina kadar giderek ödemek istemis ve alacaklida bu ödemeyi kabul etmemis ise kiraci temerrüde düsmedigini hertürlü delil ile (Tanik dahil)ispat edebilir.
*Davanin süresinde açilip açilmadiginin belirlenmesi için öncelikle aktin baslangiç tarihi , süresi ve Bitis Tarihi arastirilip kesin olarak çözümlenmesi gerekir. Bu husus resen arastirilmalidir. Her türlü delil ile davaci ispat edebilir.


1-GÖREV:Kira sözlesmesine dayanan her türlü,tahliye,aktin feshi veya tespit davalari ve bu davalarla birlikte açilan alacak,tazminat davalarinda görevli mahkeme SULH HUKUK MAHKEMESI' dir.
*Eger kira alacagi yada Tazminat davalari tek basina açilmis ise bu durumda talep edilen miktara göre görevli mahkeme belirlenir.
2-YETKI: Tahliye davalarinin tasinmazin aynina iliskin olmadigi için ,tasinmazin bulundugu yerde açilmasi zorunlulugu yoktur. Davalinin ikametgahinda (HUMK Madde 9) yada Aktin yapildigi yerde (HUMK Madde 10) ve ya yetki sözlesmesi yapilmis ise belirlenen yerde tahliye davasi açilabilir.
3-DAVACI: Dava hakki Malik ve Kiralayana aittir. Eger kiralayan tasinmazin maliki degil ise bu durumda da 6570 sayili yasanin 7. Maddesi geregince davaci olabilir. Dava hakki mutlaktir.
* Kiralayan birden fazla ise hep birlikte dava açilmalidir.
* Kiralayan ölmüs ise mirasçilari O'nun halefi olarak birlikte dava açmalidir.
* Istirak halinde mülkiyet söz konusu ise dava birlikte açilmalidir. Ancak paydaslardan bazisinin davayi takip etmemesi sonucu etkilemez.
* Paydasin paydas aleyhine ihtiyaç nedeniyle tahliye davasi açma hakki yoktur.
* Ölünceye kadar bakma sözlesmesiyle malik olan kimsenin dava açma hakki vardir.
* Müsterek mülkiyette ise yaridan bir fazlasinin çogunlugu ile dava açilabilir.
* Çiplak mülkiyet sahibinin dava açma hakki yoktur.
4-DAVALI: Kiracidir. Birden fazla kiraci var ise (örnegin bekar yada ögrenci evi vb.)husumet mecburi dava arkadasligi geregi hepsine yöneltilmelidir. Ancak sözlesmede müteselsil sorumluluk kabul edilmis ise dava kiracilardan birisi aleyhine de açilabilir.(BK.42)
*Yargilama asamasinda davali ölür ise mirasçilar davaya dahil edilmelidir.
*Tüzel kisiligi bulunan kurum aleyhine de husumet yöneltilir ancak bu kurumun subesi aleyhine dava açilamaz.

DAVA AÇMA SÜRESI
* Ihtarin teblig tarihi (günü) süreye dahil edilmez.
* Davanin süresinde açilip-açilmadigi kamu düzenine iliskin oldugu için re'sen arastirilmasi gerekir.
* Sürenin hesabinda B.K.76. madde gözönüne alinmalidir.
* Sözlesmede süreye iliskin özel madde var ise buna itibar edilmelidir.
*Geçici tahliye davalari BK.251süreye bagli olmaksizin herzaman açilabilir. Ancak bu davada yapilacak tamiratin zorunlu olmasi gerekir.
* Süresiz akitlerde 6 aylik dönemler için enaz 3 ay önceden feshi ihbar teblig gerekir.
* Teslim anahtari vermekle olur.

BORÇLAR KANUNUNA GÖRE TAHLIYE DAVASI


1-Temerrüt Nedeniyle Dava Açma Süresi:Bk.260 Kiraciya 30 günlük süre içerisinde hangi ay yada aylara ait kira bedeli ise söz konusu olan toplam kira bedelini kendisine yada açikça belirledigi kisi ve adrese,bankaya vb.yatirmadigi takdirde akti feshedecegi ve tahliye davasi açacagi ihtar ile bildirilir. Kiralayan 30 günün bitiminden itibaren(teblig günü hariç) istedigi tarihte (makul ve uygun bir süre) davasini açabilir. Bu süreye tabi degildir. Ancak uzun süre geçtikten sonra davanin açilmasi söz kosusu ise kiralayanin iyi niyetinden bahsedilemez. Ihtarda sekil sarti önemli degildir,taahhütlü mektup da ihtar yerine geçer.30 gün geçtikten sonra ki ödeme kiraciyi temerrütten kurtarmaz.
* Temizleme ve aydinlatma gideri ,kiraci parasi,stopaj vergisi kira parasi degildir
*Eksik ödenen kira parasi ve Yakit parasi belli ve muayyen ise kira parasi kabul edilir ve kiraci ödemedigi takdirde hem iki hakli ihtara hemde temerrüde konu olur.
*Kiralayanin rizasi ve bilgisi dahilinde yapilan yada "zorunlu ve faydali masraflar" kiradan mahsup edilebilir. PTT ve banka havale gideri kiradan indirilemez,kiraciya aittir.
* Kiraci birden fazla ise ihtarin hepsine eyri ayri tebligi gerekir. Kiralayanin da (ölümü halinde) tüm mirasçilari birlikte ihtar çekip birlikte dava açmalidir.
* Kiranin pesin ödenecegi ifadesini ilgili ayin ilk 3. günün sonuna kadar seklide anlamak gerekir.


2-Kira sözlesmesine Aykirilik Nedeniyle Tahliye Davasi:(BK.256 )
* Sözlesmeye aykiriligin sekil sarti aranmaksizin kiraciya ihtarname göndermek suretiyle belirli bir süre içerisinde aykiriligin giderilmesi istenmelidir.Ihtara mutlaka süre konmalidir(1 hafta-1 ay içerisinde tahliye ediniz gibi) ,aksi takdirde hukuki sonuç dogurmaz.
* Açiktan fena kullanma söz konusu ise ihtara gerek olmaksizin dogrudan dava açilabilir.Davanin açilmasi Süreye tabii degildir.
* Akte aykirilik iddiasinin bizatihi kiralanan yer ve kiralananin kullanilmasi ile ilgisinin olmasi gerekir.
* Herzaman giderilmesi mümkün olan degisiklikler akte aykirilik olusturmaz.
* Sözlesmeye aykiri olarak amaç disi kullanilmasi akte aykirilik kabul edilir.Sözlesmede taraflar kiralanani ne sekilde kullanilmasina karar vermisler ise bu karara uygun kullanmak zorundadir. aksi bir kullanim sözlesmeye aykirilik teskil eder.
* Açiktan fena kullanma da kiralanan konut yada isyerine sürekli bir zararin söz konusu olmasi gerekir.
* Kiralanan yerde kardesin oturtulmasi,akte aykiriliktir.
* Kiracinin ,kiralayana (-esine,çocuguna)hakareti,etkili eylemi,sürekli kumar oynatmasi,odun kirmasi,hayvan beslemek(Köpek beslemek te dahildir.),Komsulari rahatsiz edecek sekilde girip-çikmak,yüksek sesle konusmak,fuhus yaptirmak,yangin tehlikesinin bulunmasi,öldürme ve eve yakma-yikma tehditi,Burada dikkat edilecek önemli husus sudur:Bu davada akte aykiriligin varligi herzaman açik ve kesin olarak belirlenememektedir. Bu durumda kiralanan yerde kesif yapilip aykiriliginin devam edip etmedigi belirlenmeli ve gerekirse mahalli bilirkisi dinleyerek örf ve adete göre akte aykirilik sayilip-sayilamayacagi belirlenmelidir.
* Kiracinin binada yaptigi degisiklik ile binanin degerinde artis olmus olsa bile bu durum aykiriligin varligini ortadan kaldirmaz.
* Isyerinin kiraci tarafindan sürekli kapali tutulmasi akte aykirilik olusturur.
* Iki oda arasinda ki duvarin kaldirilmasi akte aykirilik sayilir.
6570 SAYILI YASA GEREGINCE TAHLIYE:6570 sayili yasa kapsaminda kalan konut yada isyerinde iki önemli kriter vardir:
1-Binanin dört tarafinin duvarla çevrili ve musakkaf(çatili) olmasi,
2-1-6570 Sayili Yasanin 7/A Maddesi Geregince Tahliye Taahhüdü Nedeniyle Açilacak Tahliye Davasi:
* Taahhüt edilen tarihi izleyen 1 ay içerisinde dava açilmasi veya bu süre zarfinda icra takibi yapilmis olmasi gerekir.
* Tahliye taahhüdü Noter huzurunda yapildigi takdirde imzaya ve içerigine itiraz mümkün degildir.
* Tahliye taahhüdünün geçerli olabilmesi için mutlaka taahhüt sözlesmesinin kiracinin, kiralanan yeri kullanmaya baslamasindan sonra yapilmasi gerekir. Kira kontratosunda ki tarihin önemi yoktur. Yani Taahhütname tarihi kiralanani kullanma tarihinden sonrasi bir tarihi tasimalidir. Sözlesmenin yapildigi gün tahliye taahhüdü alinmis ise baski ve zaruret sonucu verildigi kabul edildiginden itibar edilmez.
* Tahliye taahhüdüne dayanan davayi sadece kiralayan açabilir. Kiraya veren malik degil ise bu davayi açamaz.
* Tahliye taahhüdünün kayitsiz ve sartsiz olmasi gerekir.
* Imzanin inkari halinde (adi taahhüt) HUMK 'daki hükümler geregi imza üzerinde bilirkisi incelemesi yapilir.
* Uygulamada taahhüt tarihi kiralayan tarafindan istedigi sekilde doldurulmak üzere bos birakilmaktadir. Bu durumda Tahliye Taahhüdünde ki kiralananin tahliye edilecegi tarihin taraflarca bos birakilmasi, sonucu etkilemez. Bu sekilde taahhüt veren Kiraci sonuca katlanmalidir.6.H.D.
2 - 6570 Sayili Yasanin 7/B-C Maddesi Geregince Ihtiyaç Nedeniyle Açilacak Tahliye Davasi:Kira sözlesmesinin bitiminden itibaren bir ay içerisinde davanin açilmasi gerekir. Eger daha önce yada bu bir aylik süre içerisinde tahliye iradesi ve talebi kiraciya bildirilmis ise bu bildirimi takip eden dönem sonuna kadar dava açilabilir. Burada aktin baslangiç ve bitim tarihi ile akit süresinin, davaci tarafindan ispat edilmesi gerekir. Bu ise tanik dahil her türlü delil ile kanitlanabilir.
Ihtiyaci Olanlar ise: 1-Kiralayan 2-Kiralayanin esi 3- Kiralayanin çocuklari dir. Bunlarin disindakilerin ihtiyaci için dava açma imkani yoktur.
*Ihtiyaç zorunlu,samimi ve ciddi olmalidir.
*Bu sayilan kisilerin kirada olmasi yada issiz ve bosta olmasi konut yada isyeri ihtiyacinin zorunlu ve ciddi olduguna bir karinedir.
* Resit olan çocugun aileden ayrilarak bagimsiz yasama istegi dogal kabul edilir.
* Evlatligin ihtiyaci için anne baba dava açabilir.
*Çok yakin bir zamanda gerçeklesecek ihtiyaç zorunlu sayilabilir.
*Yargilama sirasinda ihtiyaç ortadan kalkar ise dava reddedilmelidir.
*Davacinin oturdugu konut yada isyeri ,kiracinin elindekinden daha küçük yada daha kullanissiz ise ihtiyaç "Mülkiyet hakkina Üstünlük" kurali geregi zorunlu ihtiyaç kabul edilmelidir. Bu husus özellikle yapilan kesifte gözlemlenmelidir.
*Yurt disinda çalisan isçiler kesin dönüs yada tatilde yazlik ev ihtiyaci nedeniyle bu ihtiyaci samimi ve zorunlu bulunur ise tahliyesini isteyebilir.
*"Yazlik ev" yada "esya saklama" iddiasi zorunlu bir ihtiyaç olarak kabul edilebilir.
*Konutu olan bir kamu görevlisi Lojmanda oturma imkani olsa bile buna zorlanamaz. Kendi evinde oturmak istiyor ise bu zorunlu ve samimi ihtiyaç olarak kabul edilir. Ancak dava açtiktan sonra kendi istegi ile lojmana yerlesen davacinin ihtiyaci samimi ve zorunlu olmaz.(aksi görüste içtihatlar da vardir.)6.H.D
* Devamlilik arzetmeyen geçici nitelikte ki ihtiyaç için tahliye karari verilemez.
* Ihtiyaçlinin nisanli olmasi -somut olarak evlilik hazirligi yok ise- ihtiyaç için yeterli kabul edilemez.
* Mevcut bir ise ilaveten ikinci bir is yapma istegi zorunlu ihtiyaç olarak kabul edilemez. Ancak Sirketin birden fazla is yapma imkani yasal olarak varoldugundan diger bir is için tahliye davasi açabilir.
* Mecurun (Kiralanan yer) düsünülen isi için uygun olup-olmadigi yada mevcut isyerinin yetersiz oldugu iddiasi uzman bilirkisi marifeti ile kesfen tespit edilmelidir.
*Bir kimse kendi mülkü için ortagi oldugu sirkettin ihtiyacindan bahisle tahliye davasi açamaz.
* Sirket ihtiyaci için ancak sirket tahliye davasi açabilir.Bunun için sirketin ya kiralayan yada malik olmasi sarttir.
* Resit olmayan kimselerin ticaret yapmasi mümkün olmadigi için ihtiyaçtan söz edilmesi mümkün degildir.
* Kiralananin bulundugu yerde oturmayan sahsin isyeri ihtiyaci zorunlu kabul edilemez.
3 - 6570 Sayili Yasanin 7/Ç Maddesi Geregince Tamir Nedeniyle Açilacak Tahliye Davasi:Kira sözlesmesinin bitiminden itibaren bir ay içerisinde davanin açilmasi gerekir. Eger daha önce yada bu bir aylik süre içerisinde tahliye iradesi ve talebi kiraciya bildirilmis ise bu bildirimi takip eden dönem sonuna kadar dava açilabilir. Burada aktin baslangiç ve bitim tarihi ile akit süresinin, davaci tarafindan ispat edilmesi gerekir. Bu ise tanik dahil her türlü delil ile kanitlanabilir.
Dava açmanin sartlari:
1-Kiralananin yikilip yeniden yapilmak istenmesi
2-Imar maksadi ile esasli surette tamir,tevsi veya tadilin yapilmak istenmesi,
3- Bu islerin yapilmasi sirasinda kiralananda ikametin fennen imkansiz olmasi gerekir.
* Yapilacak tamir ve tadilatin imar amaçli ve esasli olup-olmadigi mahallinde uzman bilirkisi araciligi ile saptanmasi gerekir.
* Yeni binada ki tamir ve tadilat tahliye sebebi olamaz.
* Gelirini artirmak amaci ile yapilacak tadilat tahliye sebebi olamaz
* Imar maksadi,yeniden insaatta aranmaz.Ancak tasdikli projenin ibrazi gerekir. Bu projenin mahallinde uzman bilirkisi araciligi ile uygulanmasi gerekir.Bu projenin tsdiki için süresinde basvuruda bulunulmus ise sonucu beklenilmelidir.
* Yeni malikin 6570 S.Y.nin 7/d maddesinde ki süreden yararlanarak dava açma hakki yoktur.
* Yeniden insaata dayanan tahliye davasinda sartlari var ise iyiniyet arastirmasi yapilamaz.
* Binada yapilacak ilave ve tadilat binanin ayrilmaz parçasi (Mütemmim cüz'ü) ise bu durum tahliye nedenidir.
4 - 6570 Sayili Yasanin 7/D Maddesi Geregince Satin Alma(Iktisap) Nedeniyle Açilacak Tahliye Davasi:
a)Akte göre dava açma süresi: Yeni malik aktin bitiminden itibaren bir ay içerisinde dava açabilir.
cool.gif Satin almaya dayanan dava açma süresi : Yeni malik iktisaptan itibaren 1 ay içerisinde kiralanani satin aldigini ve ihtiyacinda kullanacagini kiraciya bildirmesi ve iktisaptan itibaren 6 ay bekledikten sonra makul bir süre içerisinde ( genellikle aktin sonuna kadar)davayi açmasi gerekir.
*Ancak uzun bir süre geçtikten sonra davanin açilmasi yeni malikin iyiniyetli olmadigini gösterir.
*6 aylik süre dolmadan açilan davanin süre yönünden reddedilmesi gerekir. Ancak sürenin bitiminde dava yeniden açilabilir.Bu sürelerde iktisap günü de 1 ve 6 aylik süreye dahildir.
* Ihtarname de Tahliye için kiraciya süre verilmesi sart degildir. Ancak kiraciya süre verilmis ise Yeni malik bu süre ile baglidir. Sürenin bitimini beklemesi gerekir.
* " Iktisap" kavrami tahliye için baslibasina yeterli degildir. Ayrica yeni malikin ihtiyaç iddiasini da kanitlamasi gerekir.
* Yeni malik 7/d bendinde ki süreye dayanarak tamir ve tadilat nedeniyle tahliye davasi açamaz. Bu bent sadece is ve konut ihtiyacina dayanarak davanin açilmasi hakkini vermistir.
*Ihtarin iktisaptan itibaren 1 ay içerisinde kiraciya kesidesi degil tebligi sarttir. 1 aylik süre ihmal edilir ve geciktirilirse bu eksikligin giderilmesi hukuken mümkün degildir.
*Daha önce paydas oldugu tasinmazdan yeni pay alan kisi 6570/7-d maddesine göre tahliye davasi açamaz.


DEGERLI ÜYELERIMIZ LÜTFEN PAYLASIMCI OLALIM


#2 Yasemin-Beren

Yasemin-Beren

  Member

 • Members
 • Pip*Pip*
 • 12 İleti

Yazma tarihi: 28 Ağustos 2006 - 10:25 ÖS

Bu kadar gereksiz bilgiyle kafamizi bosu bosuna doldurmanin hiç bir anlami yok. Ama hakim olmak istiyorsan o baska tabii. Ufkunu genislet ona bir diyecegim yok. ama zabit katibiysen dosyaya karar verecek olan hakim. sen sadece durusma günü vereceksin, tebligat çikaracaksin, ara kararini yapacaksin, belki sonunda karari yazip, harcini hesaplayacaksin. diger bilgiler gereksiz. ama harç hesaplama konusunda pratik bir çözümünüz varsa bence o konuda paylasim yapalim.


#3 DuRaN80

DuRaN80

  KIdemli Usta

 • Super Moderator
 • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
 • 1.554 İleti

Yazma tarihi: 28 Ağustos 2006 - 11:13 ÖS

Degerli arkadasim bunlari bilmek için illa hakim olmak gerekmiyor. Bunlari ben ihtiyaci olanlar için yazdim.Suan bu tür bilgileri ihtiyaci olan o kadar insan varki. Biz burada paylasim ve kaynasma için bulunuyoruz.


Ayrica Katiplik sadece durusma günü vermek, tebligat çikartmak, ara karar yapmak, harci hesaplamak vs. degildir. Bence. Arti sende bir katip olarak biliyorsun ki KANUNU BILMEMEK MAZERET SAYILMAZ. Hadi ben bunu buraya eklemedim. Ya da bir baskasi eklemedi. Bu tür bir olay (umarim kimsenin basina Gelmez) bir arkadasimizin basina geldi. en azindan ufakta olsa birbilgisi olur ve ona göre hareket eder.


SON OLARAK ARKADASIM SUNU UNUTMA HIÇ BIR BILGI GEREKSIZ DEGILDIR. MUTLAKA BIR GÜN LAZIM OLUR. GEREKSIZ OLSAYDI ADI BILGI OLMAZDI.


#4 prens61

prens61

  Member

 • Members
 • Pip*Pip*
 • 20 İleti

Yazma tarihi: 27 Eylül 2006 - 04:14 ÖS

yasemin hanim, gereksiz bilgi diye bir sey yok. Mutlaka o bilgi bir gün gelir sana lazim olur....

#5 Guest_Silinen Üye_*

Guest_Silinen Üye_*
 • Guests

Yazma tarihi: 21 Ekim 2006 - 03:51 ÖÖ

Yasemin hanim bilgi en degerli varliktir. sen bu kafayla gidersen hiç bir yere gelemezsin. belki bunlari bilmek zorunda degilsin tamam. bende bilmek zorunda degilim. Duran arkadasimiz da bilmek zorunda degil. ben duran arkadasima tesekkür ediyorumki bu bilgiyi bizimle paylastigi için. hadi ben ezberledim, sende ezberledin. digerleri de ezberledi ve bu konuyu ögrendi. kime ne zarari olur?bence fazla bilginin kimseye zarari olmaz. ama malesef senin gibi düsünen mesai arkadaslarimiz yüzünden defterlerimiz karalama defteri gibi sehven kayitlarla dolu ve siz bilmeyen arkadaslarin yanlislarini düzeltmek için biz gayretli arkadaslar daha çok emek ve mesai harciyoruz. benim çalistigim adliye belki türkiyenin en yogun adliyesi ve burada çalisan personel diger adliyelerden daha bilgilidir. çogu zaman avukatlar bize soruyorlar bunu nasil yapicaz sunu nasil yapicaz diye. bilmesek ne olur? bilmeden evrak aldin kaydettin belki dönüsü olmayan hatalarla karsilasabilirsin... kolay gelsin. basarilar...

#6 emrahdonmez

emrahdonmez

  Newbie

 • Azimli Üye
 • Pip*
 • 1 İleti

Yazma tarihi: 19 Ocak 2009 - 10:25 ÖÖ

Iyi gunler ben bu siteye yeni uye oldum ve bir soru soracaktim ama dogru yeremi yaziyorum ondanda emin degilim.
Ben 01.08.2008 tarihinde kiracimla 2 yillik bir kontrat yaptim. o zamanlar evlilik icin en 2 sene sonra dusunuyordum. fakat 3 ay once isimi degistirdim ve su an dugun yapabilecek duruma geldim. fakat daha kontratimin bitmesine 1,5 sene var ve bundan baskada evim yok. bu durumda kendim oturmak icin kiracimi tahliye edebilirmiyim ve eger edebilirsem bu dava ne kadar surer cunku agustos ayi icerisinde dugun yapmayi dusunuyoruz. eger bilgi verirseniz cok sevinirim. iyi gunlerKonuyu Cevapla  


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı