İçeriğe git


- - - - -

Karar İlam Harcı


Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1 karakule

karakule

    Uye

  • Members
  • Pip*Pip*
  • 92 İleti

Yazma tarihi: 04 Nisan 2011 - 03:36 ÖS

Arkadaşlar, maddi ve manevi tazminat davalarında karar ilam harcın oranı % kaçtır .???????

#2 BASYURT

BASYURT

    KIdemli Usta

  • Site Yoneticisi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.518 İleti

Yazma tarihi: 04 Nisan 2011 - 06:18 ÖS

a) Konusu belli bir değerle ilgili bulunan davalarda esas hakkında karar verilmesi halinde hüküm altına alınan anlaşmazlık konusu değer üzerinden : (Binde 59.4)

(Ek fıkra: 04/12/1985 - 3239/96-A md.) Bakanlar Kurulu dava çeşitleri itibariyle birlikte veya ayrı ayrı olmak üzere bu bentte yazılı nispeti binde 10'a kadar indirmeye veya Kanunda yazılı nispete kadar çıkarmaya yetkilidir.



*****

Son değişiklik ile birlikte :

Madde 28 - (1) sayılı tarifede yazılı nispi harçlar aşağıdaki zamanlarda ödenir.:
a) (Değişik bent: 23/07/2010-6009 S.K/18.md.) Karar ve ilam harcı,
Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın verilmesinden itibaren iki ay içinde ödenir. Şu kadar ki, ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin alınan harcın oranı yirmide bir olarak uygulanır. Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konulmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.

Bu nedenle değerli dostum maddi ve manevi tazminat davaları belli bir değeri içerdiğinden dolayı nisbi harca tabidir.

Saygılarımla...

#3 karakule

karakule

    Uye

  • Members
  • Pip*Pip*
  • 92 İleti

Yazma tarihi: 05 Nisan 2011 - 07:09 ÖÖ

İleti görüntüleBASYURT, 04 Nisan 2011 - 06:18 ÖS tarihinde yazdı.

a) Konusu belli bir değerle ilgili bulunan davalarda esas hakkında karar verilmesi halinde hüküm altına alınan anlaşmazlık konusu değer üzerinden : (Binde 59.4)

(Ek fıkra: 04/12/1985 - 3239/96-A md.) Bakanlar Kurulu dava çeşitleri itibariyle birlikte veya ayrı ayrı olmak üzere bu bentte yazılı nispeti binde 10'a kadar indirmeye veya Kanunda yazılı nispete kadar çıkarmaya yetkilidir.



*****

Son değişiklik ile birlikte :

Madde 28 - (1) sayılı tarifede yazılı nispi harçlar aşağıdaki zamanlarda ödenir.:
a) (Değişik bent: 23/07/2010-6009 S.K/18.md.) Karar ve ilam harcı,
Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın verilmesinden itibaren iki ay içinde ödenir. Şu kadar ki, ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin alınan harcın oranı yirmide bir olarak uygulanır. Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konulmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.

Bu nedenle değerli dostum maddi ve manevi tazminat davaları belli bir değeri içerdiğinden dolayı nisbi harca tabidir.

Saygılarımla



Benim tereddüte düşmem de bu yüzden 1 sayılı tarifedeki binde 59,4 oranınımı uygulayacğım, yoksa HK. 28 maddesindeki yirmide bir oranınımııı??????


#4 BASYURT

BASYURT

    KIdemli Usta

  • Site Yoneticisi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.518 İleti

Yazma tarihi: 05 Nisan 2011 - 07:40 ÖS

2. şıkkı seçersen iyi olur...

#5 aliance

aliance

    Usta

  • Usta
  • Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 514 İleti

Yazma tarihi: 06 Nisan 2011 - 07:59 ÖS

Maddi ve manevi tazminat davalarında; hükme bağlanan miktarın binden 59,40'ı hesaplanır, alınması gereken harç bu harçtır, dava ilk açılırken ödenen peşin harç ile ardından ıslah da söz konusu ise iki harcın toplamı alınması gereken harçdan çıkartılmak suretiyle tahsil edilmesi gereken bakiye harç belirlenmiş olacaktır.



Konuyu Cevapla



  


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı