İçeriğe git

- - - - -

Neden Sendikaya Üye olunmalı?

Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1 gimbir

gimbir

Usta

• Usta
  • Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 484 İleti

Yazma tarihi: 01 Kasım 2010 - 07:48 ÖÖ

Değerli Çalışma Arkadaşlarım;

Bir çok yerde şu tip sorular açıkça sorulmasa bile mealen karşımıza çıkmaktadır. Neden Sendikalı olayım? sendika bana ne verecek? Zaten hükümet istediğini yapıyor sendika sanki farklı bir şey mi yapacak? sendika benim yerime işe mi gidecek? sendika benim tayinimi mi yapacak? sendika benim için açılan soruşturmayı mı durduracak v.b.

Bu soruları aklımıza geldiği şekilde çoğaltmak mümkün.

Örgütlü toplum esastır. İster Dernek, İster sendika, ister klüp isterse başka bir şey. Ancak insanların aynı amaç doğrultusunda bir araya gelerek güçbirliği yapması, doğru buldukları isteklerini daha güçlü dile getirmesi ve bir arada olmanın özgüveni ile daha kararlı tutum izlenmesi halinde talepler daha süratli hayata geçmektedir. Güçbirliği içinde olan kişiler tek tek sendika üyesi olmanın dışında aidiyet duygusu ile daha kararlı olmaktadır.

Bilinen örnektir. Bir tek kibrit çöpü kolaylıkla kırılabilir. Ancak onlarcası, yüzlercesi bir arada olduğunda kırılması neredeyse imkansızdır.

Sendikalara yönelik yukarıda saydığım soruların sorulmasında kişilerin beklentilerinin yüksek olması, bir kısım sendikaların kendilerinden beklenenin altında neticeye ulaşması etkili olmaktadır. Türkiye’ de kamu çalışanları sendikacılığı tarihsel olarak çok yenidir. Daha çok bu alan İşçi Sendikaları ile doldurulmuştur. Çalışma hayatının kazanımları daha çok işçi sendikaları üzerinden sağlanmıştır. Kamu Çalışanları Sendikacılığı kurulduğunda ise bu alanda çok zor şartlar altında görev yapılmıştır. Hiçbir sendikayı, hiçbir sendikacıyı ayırt etmeksizin şunu açıkça söylemek gerekir: Ülkemizde Kamu Çalışanları adına bir adım ilerleme sağlanmışsa bunda siyasal iradelerin lütfundan çok bu arkadaşlarımızın kararlı ve fedakar gayretleri yatmaktadır.

Özelde ise Yargı Çalışanları için durum biraz daha vahimdir. Genel olarak kazanımların dışında kendi özel sorunlarına yönelik neredeyse hiçbir kendine has sorunu çözülememiş, bu yolda ciddi adımlar atılamamıştır. Şimdi bunların zamanıdır. Adalet Büro Sen bu yolda çok önemli bir yapılanmadır.

Sizler üye olup yetki verdiğinizde Yargı Hizmetleri Sınıfı üst başlığı altında bir çok sorun doğrudan yaşayanları tarafından masaya yatırılıp çözümü için doğru adımlar atılacaktır. Bu güne kadar sorunların dile getirilmesinden çok aynı zamanda çözüm önerilerini de gösteren Adalet Büro Sen Atama Nakil Yönetmeliğinin haksız hükümlerinin iptali için dava açmış, uygulamada karşılaşılan sorunların başında gelen Harç Muafiyetleri hakkında görüş istemiş, Bilirkişilik müessesi hakkında görüş bildirmiş, günlük çalışma hayatının iyileştirilmesi, Adli Tazmitanın arttırılmasından Nöbet izni veya ücretinin düzenlemesine kadar önerilerini dile getirmiş, Yargılama usulünün haksızlığını ve en azından diğer Kamu görevlileri ile eşitlenmesi gerektiğini ifade etmiş bu ve benzer alanda çalışmalarını da sürdürmektedir. Bir çok sorunlu arkadaşımıza sözlü katkı sağlanmış, çözüm konusunda yol gösterilmiş üye olsun veya olmasın bütün çalışan arkadaşlarımızın yanında olmaya özen göstermiştir. Yine ve ayrıca Fiziki şartlar oluştuğunda özellikle Yargılama Usulünün değiştirilmesi için de dava açılacaktır.

Sizler üye olup yetki verdiğinizde sadece sorunları dinleyen değil aynı zamanda sizle birlikte aynı yerde duran sendikanın varlığını yaratacaksınız. Sizler üye olup yetki verdiğinizde Yargının bir bütün olarak kendi içerisinde sorunlarının olduğunu ve yine bu bütünlük içerisinde çözülmesi gerektiğini bilen insanların sizle birlikte olmasını sağlayacaksınız. Sizler üye olup yetki verdiğinizde başta sorulan soruların cevaplarını da kendiniz verir olacaksınız.

Hepimiz aynı yerde aynı gemide, aynı yöne giden çalışanlar olarak daha güçlü Yargı Camiası için, çözümün kendiliğinden değil bizlerle olacağını bilerek dayanışma ve kararlılık için Adalet Büro Sen adresinde toplanmamız, bize ve kendinize güvenmeniz, hep birlikte bir değil yüzlerce, binlerce kibrit çöpü gücüne ulaşmamız dileği ile.

Saygılarımla.01.11.2010

M. Cesur GÖÇMEN
Adalet Büro Sen Yön. Krl. Üyesi

#2 Şefyazman

Şefyazman

İNANDIĞINIZ GİBİ YAŞAMAZSANIZ YAŞADIĞINIZ GİBİ İNANIRS

• Site Yoneticisi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.357 İleti

Yazma tarihi: 01 Kasım 2010 - 11:47 ÖÖ

Sizler üye olup yetki verdiğinizde sadece sorunları dinleyen değil aynı zamanda sizle birlikte aynı yerde duran sendikanın varlığını yaratacaksınız. Sizler üye olup yetki verdiğinizde Yargının bir bütün olarak kendi içerisinde sorunlarının olduğunu ve yine bu bütünlük içerisinde çözülmesi gerektiğini bilen insanların sizle birlikte olmasını sağlayacaksınız. Sizler üye olup yetki verdiğinizde başta sorulan soruların cevaplarını da kendiniz verir olacaksınız.

Değerli arkadaşımın söylediklerine harfiyen katılıyorum. Ancak benim anlamadığım veya anlayamadığım bir kaç sorunum var. Şimdiye kadar gelen bütün sendika temsilcilerine yöneticilerine sordum, hiç bir cevap alamadım.
Sorum ise;

Üyelerden toplanan aidatların ne kadar olduğu ? bu paraların nerelere harcandığı ? Kimler tarafından harcandığı ?

Hususlarını içerin yıllık bir icmal hazırlanıp, yapılması istenilen, planlanan ve yapılan çalışmalarla birlikt e hazırlanacak bir rapor olarak üyelere bildirilse,siteden yayınlansa nasıl olur acaba?
Bu sorulara takıldım kaldım.
Nedenini bir türlü çözemedim. Çözemiyorum.

Çünkü; edindiğim duyumlar bu hususlarda vahim.
Saygılarımla...

#3 EMEKTAR

EMEKTAR

EMEKTAR

• Kidemli Usta
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.703 İleti

Yazma tarihi: 01 Kasım 2010 - 12:06 ÖS

Şefime katılıyorum yıllardır yöneticiler niye aynı kişiler ve bu değirmenin suyu nereye akıyor ve sendikeların 5 liralık aidatlarını 10 lira yapıp memura %2 yi neden kabul ettikleri hususu

#4 Adalet_Bürosen

Adalet_Bürosen

Newbie

• Members
  • Pip*
  • 9 İleti

Yazma tarihi: 01 Kasım 2010 - 01:56 ÖS

Merhaba arkadaşlar;
İsmim Nahit YAMAN, Adalet Büro-Sen Genel Mali Sekreteri olarak görev yapmaktayım.
Adalet Büro-Sen olarak yaklaşık 10 aydır faaliyet göstermekteyiz. Kuruluş aşamasında gerek maddi, gerekse manevi bir sürü zorluklarla karşılaştık. Sıfırdan bir sendika kurmanın zorluklarını bizler bire bir yaşadık. Eğerki herhangi bir konfederasyon çatısı altında kurulsaydık yada herhangi bir siyasi parti ile dirsek temasında olsaydık bu zorlukların hiç birini yaşamazdık. Hepimiz Devlet Memuru olarak görev yapmaktayız ve gelirimizde belli zaten. Kuruluş aşamasında ve genel merkez açılışında maddi açıdan harcamalarımızın bir kısmını yönetim kurulu arkadaşlarımızdan bir kısmını ise ileride üye aidatlarımız çoğaldıkça ödenmek üzere borçla yaptık. Haziran 2010 tarihinde yapılan 1.Olağan Genel Kurulumuzda da bilançomuz genel kurula sunulmuş ve onaylanmıştır. Haziran 2010 tarihli bilançomuzu ekte görebilirsiniz. Bu gün üye sayımız her geçen gün çoğalmakta ve borcumuzun büyük bir kısmı kapatılmaktadır. İleriki zamanlarda üye sayımız arttıkça ve gelirimizde çoğaldıkça üyelerimize yönelik, kreş, misafirhane (özellikle büyük şehirlerde) gibi sosyal çalışmalarımız olacaktır. Sendika olarak tek gelirimiz üye aidatları olduğu için, kısıtlı bir bütçeyle arkadaşlarımızın da büyük fedakarlığı sayesinde Türkiye genelini gezme, Adalet Büro-Sen'i tanıtma, Adalet Bakanlığı çalışanlarını tek bir çatı altında toplama çabası içerisindeyiz. İnternet sayfımızda 3'er aylık bilançolarımızın yayınlanması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Nahit YAMAN
Adalet Büro-Sen
Genel Mali Sekreteri

#5 Şefyazman

Şefyazman

İNANDIĞINIZ GİBİ YAŞAMAZSANIZ YAŞADIĞINIZ GİBİ İNANIRS

• Site Yoneticisi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.357 İleti

Yazma tarihi: 02 Kasım 2010 - 07:02 ÖÖ

, Adalet Büro-Sen'i tanıtma, Adalet Bakanlığı çalışanlarını tek bir çatı altında toplama çabası içerisindeyiz. İnternet sayfımızda 3'er aylık bilançolarımızın yayınlanması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Nahit YAMAN
Adalet Büro-Sen
Genel Mali Sekreteri

Değerli arkadaşım, Bu kadar sendika var iken neden ayrı bir sendika daha kuruluyor, o sendikalara üye olunup orada hak aranmıyor. Diyorsunuz ki örğütlenelip, bir çatı altında örgütlenmiyoruzda, herkes bir sendika kuruyor, bilmiyorum şu anda kaç sendika var fakat, tahmin ed iyorum ki, en az 30 Civarında sendika olduğunu düşünüyorum. Çünkü her kurum kendine göre bir sendika kuruyor, bir de alt sendika kuruluyor, gidiyor babam gidiyor bir sendika ayağı....

Hükümetle pazarlık aşamasında ise en çok üye kimde ise o pazarlık yapıyor.

O zaman herkes ayrı ayrı sendikaya üye olacağına, bir sendika tespit edelim, Adalet bakanlığı olarak hepimiz aynı sendikaya üye olalım. En çok üye hangi sendikada ise oradan çokluk olarak hakkımızı ayaralım, Neden her gün bir sendika kurup, oradan hak arıyoruz,

benim anlamadığım,yada anlayamadığım konulardan biriside bu. siz sendikacı ve mali işlerden sorumlu olduğunuz için size sormak istedim.

Ben sendikalıyım, aylık 8 TL param kesiliyor, yıllık, 96 TL ediyor, Bu para bana ne olarak döndü ? yada dönecek ?
Bu husustaki soruma yeni kurulduğunuzu ve yeni faaliyetlere başladığınızı söylüyorsunuz. Doğrudur. Sendikalar hep aynı amaç için kurulmuştur. Aynı tüzükleri vardır. Aynı şekilde işlerler diye biliyordum. İnşallah siz bunları değiştirirsiniz.
Türkiye bir İLK olarak...

Bu sayedede "beni benden daha iyi savunduğunuza beni ikna da etmiş" olursunuz.
Saygılarımla...

Konuyu Cevapla

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı